Мо Салах прави история, докато Ливърпул се бунтува, за да накаже Спарта Прага - 5 точки за разговори
The Mirror | 2024-03-14 | 00:34:37

Футболът имаше своя справедлив дял от сътресения през годините, но шансовете винаги бяха твърдо подредени срещу Спарта Прага на Анфийлд в четвъртък вечер.

Ливърпул влезе в кръг от 16-финалите на Лига Европа, като се похвали с обща преднина от 5-1 след първата разрушителна работа и никога не е изглеждало, че ще бъдат на грешния край на зашеметяващо разочарование. Точно обратното всъщност, тъй като те избягаха победители с 6-1 и хората на Юрген Клоп вече са изкарали 31 мача непобедени на собствения си терен във всички състезания.

На свой ред те си осигуриха място в осминафиналите на Лига Европа преди жребия в петък. Дарвин Нунез ги изпрати по пътя им само с шест минути на часовника след прецизен финал след намаляване на Доминик Собошлай.

Това бележи отварянето на шлюзовете с Боби Кларк, Мохамед Салах и Коди Гакпо присъединявайки се към Нунес в протокола, преди да сме достигнали 15-ата минута. Цялата предна тройка успя да се разпише в рамките на 13 минути. Последва затишие в играта, преди Прага да възвърне и най-слабата гордост със собствен гол, благодарение на Велко Бирманчевич.

Второто полувреме започна по подобен начин като първото, с отразен удар на Szoboszlai, който гарантира, че Ливърпул изведе пет над Прага за втори пореден мач. Това също означаваше, че Червените са вкарали пет гола в един мач пет пъти през този сезон.

Минути по-късно и Gakpo записа гол. Първоначално изглеждаше, че ударът на Харви Елиът е успял да избегне всички и да се е сгушил в долния ъгъл, но повторенията показаха, че техният холандски нападател всъщност го е върнал назад по ловък начин, за да го насочи към дома.

Mirror Football има анализира пет точки на разговор от доминиращата победа на Ливърпул, която подпечатва мястото им на четвъртфиналите на Лига Европа.

1. Салах прави история

За първи път от Нова година талисманният нападател на Ливърпул Салах беше включен в стартовия състав за отбора на Клоп. Някои бяха изненадани от това колко силен е решил да направи босът на Червените, що се отнася до неговия състав за този сблъсък, само с четири промени от равенството в неделя срещу Манчестър Сити.

Включването на Салах беше това, което накара всички да говорят, като египетският национал направи първия си старт, след като получи контузия, докато изпълняваше международно задължение на Купата на Африка. Той беше изведен от резервната скамейка срещу Сити, но нямаше толкова време, колкото би искал, за да изплете магията си.

Въпреки това, той имаше мигновено въздействие в този сблъсък, отбелязвайки третия гол на Ливърпул и записва името си в историята на червените в процеса. Ударът на Салах го направи първия играч в историята на клуба, отбелязал 20 или повече гола във всички състезания в седем последователни сезона.

Планът не беше Салах да играе през пълните 90 минути, а след Кларк изтегли с контузия на етап, в който на Червените им оставаше само една замяна - египтянинът нямаше голям избор, освен да остане.

2. Нунес намира форма в точния момент

Много се говори за някои от разточителните завършвания на Нунес, откакто пристигна на Анфийлд през лятото на 2022 г., но той със сигурност е стъпил на краката си сега.

Уругвайският национал отбеляза девет гола в последните си 11 изяви и има 17 гола във всички състезания досега през сезона. Той все още пропуска странния крещящ шанс – той го направи отново тази вечер, всички нападатели го правят, но Нунес изглежда вече не се спира толкова много на това.

Неговият гледач 35 минути след това беше посрещнат с усмивка от както той, така и Клоп.

24-годишният играч можеше да усети, че има голове за него в този мач още от първия съдийски сигнал и не беше голяма изненада, когато отбеляза откриващия гол. Ако Ливърпул иска да завърши тази кампания с впечатляващ трофей, Нунес ще трябва да поддържа тази форма дълго след предстоящата международна пауза.

Клоп избра да се опита да запази бившия ас на Бенфика толкова свеж, колкото възможно, оттегляне на Нунез в интервала с поглед върху сблъсъка за купата в неделя.

3. Горката защита на Прага

„Разточителна“, „жалка“ и „камикадзе от грешки“ беше начинът, по който Джо Коул описа защитата на Спарта Прага през първото полувреме. Бившият ас на Челси и Ливърпул стигна дотам, за да предположи, че отбор под 15 години би се справил по-добре от чешкия екип.

Тъжното е, че той не може да бъде обвинен в преувеличение. Каквото и да им е казал шефът Брайън Приск, планът за играта е преди началото, със сигурност не може да е така.

Някои може да кажат, че е възхитително, че Прага се придържаше към оръжията си и продължи да се опитва да играе отзад, но това беше толкова очевидно в тяхна вреда. Вторият и третият гол на Ливърпул дойдоха директно от грешки на техните гости, които изглежда не можаха да намерят съотборник с подаването си, камо ли да се измъкнат от собствената си половина в началото.

Нещата не станаха t се подобри много през второто полувреме, като Ливърпул отбеляза още две, за да направи шест през нощта.

4. Доброто завършване на Боби Кларк

19-годишният Боби Кларк е най-новият младеж на Червените, който се записва в протокола и той успя да го направи едва 60 секунди, след като Нунес изстреля Ливърпул в предни позиции.

Възползвайки се от лошата защита на гостите, Кларк запази самообладание и нанесе удара си с левия крак под връхлитащия Питър Виндал Йенсен. Това беше момент на гордост за талантливия тийнейджър, но Клоп също блестеше от тъчлинията.

Той беше близо до добавянето на втори по средата на първото полувреме, изпращайки един защитник на Прага напълно в грешната посока с възхитителен манекен, но Кларк успя само да отправи удара си право в дланите на вратаря.

Освен целта си, възпитаникът на академията на Червените показа онзи вид технически умения и хладнокръвие с топката, които ще поддържат клуба в добра полза дълго след напускането на Клоп. Играта му приключи по-рано от очакваното с контузия, въпреки че не изглеждаше твърде сериозна.

5. Приказното сбогом все още тече

Ливърпул вече получи Купата на Карабао за този сезон в своя шкаф с трофеи след успеха от миналия месец, но всеки член на отбора на червените ще отчаяно иска да спечели четири от четири, преди да се сбогува с мениджъра.

Всеки член също така ще знае, че Ливърпул очакват далеч по-трудни мачове от този, но това задава тона за друг огромен мач, който ги очаква през предстоящия уикенд. В неделя Червените пътуват до Олд Трафорд, знаейки, че е заложено място в полуфиналите за ФА Къп.

Ако успеят да преодолеят Манчестър Юнайтед, ще има още повече вяра, че Ливърпул може да даде на Клоп и двете вътрешните състезания за купата най-малкото като прощален подарък. Въпреки че титлата все още е на картата, и това представяне тази вечер предполага, че Червените нямат интерес да се справят лесно в Лига Европа.

и получавайте ежедневната си доза съдържание от Mirror Football. Ние също така предлагаме на нашите членове на общността специални оферти, промоции и реклами от нас и нашите партньори. Ако не харесвате нашата общност, можете да проверите по всяко време. Ако сте любопитни, можете да прочетете нашия