Историята на Юрген Клоп не трябваше да свърши така, но рекордът на Ливърпул казва всичко
The Mirror | 2024-04-18 | 09:03:49

Не беше писано да свърши по този начин след онази невероятна вечер срещу Барселона през май 2019 г.

Или тези триумфира над Манчестър Юнайтед и Борусия Дортмунд през 2016 г. или двете победи срещу Манчестър Сити през 2018 г.

Европейският рекорд на Юрген Клоп е осеян с толкова много страхотни нощи, че се чувства антиклимактично, че вероятно ще завърши в Gewiss на Аталанта Стадион. Чувстваше се записано в звездите, че ще се стигне до славен завършек във финала на Лига Европа на 22 май, когато феновете на Ливърпул бяха готови да боядисат стадион „Авива“ в Дъблин в червено.

Никъде извън Англия Ливърпул няма по-висока оценка процент фенове, отколкото в Ирландия и много вече бяха резервирали хотели, за да се сбогуват с Клоп. Това изглежда празна надежда и вместо това само няколко хиляди ще бъдат там, за да станат свидетели на това как Клоп се преклони в своя 92-ри и вероятно последен европейски мач за червените.

Но краят не бива да омаловажава пътуването и Иън Ръш не се помни в Ливърпул с това, че отклони домакина на победителя от Ерик Кантона във финала за ФА Къп през 1996 г. в последното му действие като червен.

Нито пък Стивън Джерард е запомнен с участието си в онзи провал с 6-1 в Стоук през май 2015 г. в последния му мач за Ливърпул или Кени Далглиш с онази загуба от Суонзи през 2012 г. в последния му мач като мениджър.

Европейският рекорд на Клоп стои там, за да го видят всички, а неговите четири големи европейски финала съвпадат с тези на великия Боб Пейсли. Те са ясни на Анфийлд, като Бил Шенкли, Джо Фейгън и Рафа Бенитес са следващите в списъка с два.

Въпреки всички ресурси, с които разполага Пеп Гуардиола, той е достигал само два финала с Манчестър Сити. От всички мениджъри на Ливърпул, Клоп е един от най-добрите в Европа и той достигна четирите си финала само за шест кампании.

Онази майска вечер, когато Ливърпул се върна от загуба с 3-0, за да победи Барселона с 4-0 на Анфийлд и достигането до финала на Шампионската лига през 2019 г. никога няма да бъде забравено. На Ливърпул липсваха Роберто Фирмино и Мохамед Салах, но Джорджинио Вайналдум и Дивок Ориги ги изпълниха.

До онази вечер еталонът за европейските вечери на "Анфийлд" беше победата на Ливърпул с 3-1 над Сент Етиен през 1977 г. в четвъртфиналите на Европейската купа -финал, когато Дейвид Феърклоу беше героят.

Клоп оставя много да се насладите и имаше и блясък на Садио Мане в четвъртфиналната победа над Байерн Мюнхен на четвъртфиналите на Шампионската лига през 2019 г.

Все още има малък шанс Клоп да пренапише историята на Ливърпул, като спечели първия им европейски мач от четвъртия опит, след като загуби първия мач на Анфийлд. И, разбира се, те спечелиха с 5-0 в Аталанта, когато Диого Хота отбеляза хеттрик при последното им гостуване тук през ноември 2020 г.

Това е огромно, огромно искане, но ако някой може, Клоп може.

и получавайте дневната си доза съдържание на Mirror Football. Ние също така предлагаме на нашите членове на общността специални оферти, промоции и реклами от нас и нашите партньори. Ако не харесвате нашата общност, можете да проверите по всяко време. Ако сте любопитни, можете да прочетете нашия